0

چگونه برای بالابر ساختمانی الکتروموتور انتخاب کنیم؟

چگونه برای بالابر ساختمانی الکتروموتور انتخاب کنیم؟

الکتروموتور در بالابر های ساختمانی

بالابر وسیله یا مکانیزمی است که از آن برای حمل ، انتقا ل و جابجایی بار به ارتفاع های مختلف استفاده می کنند. نیروی بالابر در دستگاه مختلف توسط انواع مکانیزم ها ایجاد می گردد.
بالابر های ساختمانی  متشکل است از:
1-الکتروموتور
2-گیربکس
3-استراکچر
4-کلید برق
5-پولی
6-سیم بکسل
7-باکت
در این مقاله می خواهیم  شما را پیش از خرید الکتروموتور بالابر ساختمانی ، با نکات مهمی در این زمینه آشنا کنیم . سپس به تشریح دونمونه از الکتروموتورهای تکفاز و پر استقبال در بازار می پردازیم.


نکات قابل توجه در انتخاب الکتروموتورها 

بر روی پلاک الکتروموتورها اطلاعات مختلفی درج گردیده است . در واقع مشخصات الکتروموتورها به صورت خلاصه و مفید به کاربر عرضه می شود که حاوی اطلاعاتی از قبیل تک فاز/سه فاز ، میزان جریان ورودی ، میزان توان مصرفی ، شرکت سازنده و … است.
موتورهای بالابر و یا الکتروموتورها در دو دسته کلی تک فاز و سه فاز طبقه بندی می شوند. این مهم ترین شاخصه الکتروموتورهاست که بر روی پلاک آن مشخص می گردد.
یکی دیگر از اطلاعات مهمی که دقت به آن ضروری است عدد IP است. IP و یا همان کلاس عایقی ، میزان نفوذ ناپذیری الکتروموتور را در برابر رطوبت و گرد و غبار مشخص می کند. این عدد هرچه بالاتر باشد موتور نفوذ ناپذیرتر است. معمولا IP54 در شرایط نرمال برای الکتروموتور بالابرهای ساختمانی مناسب است. اما باید توجه داشت این میزان IP به معنای مناسب بودن برای شرایط رطوبتی بالا و بارندگی نیست.
در موتورهای تکفاز باید به خازنها و کلاج موتور دقت خاصی داشت. خازن قطعه ای الکتریکی برای ذخیره لحظه ای جریان برق است و در موتور تک فاز به صورت لحظه ای در مدار قرار می گیرد و برای استارت موتور ضروری است. در موتور تک فاز بالابرهای ساختمانی دو خازن استفاده می شود که وظیفه استارت و راه اندازی موتور را بر عهده دارند. اگر حتی یکی از خازنها به درستی عمل نکند موتور به درستی راه اندازی نمی شود. و یا خیلی سخت استارت می خورد. تشخیص این مشکل توسط متخصصین صورت می گیرد.
کلاج در موتور تک فاز ، قطعه ای بسیار کاربردی و ضروری است که در شروع به کار موتور استفاده می شود. کار اصلی این وسیله خارج کردن خازنها و سیم پیچ کمکی الکتروموتور از مدار است. در الکتروموتورها دو سیم پیچ داریم. یکی برای راه اندازی که کمکی محسوب می شود و دیگری برای کار دائم دستگاه. اگر کلاج به مشکل فنی بر بخورد و یا  قسمت پلاتین ، تنظیمش به هم بخورد موتور صدای وز می کند ولی استارت نمی خورد و یا به سختی راه اندازی می شود.

الکتروموتور تک فاز 3 اسب 1400 دور آسیا ایرانی

الکتروموتور تک فاز 3 اسب 1400 دور آسیا ایرانی دارای سیم پیچی طرح الکو یوگوسلاوی است. توان الکتروموتور تک فاز آسیا 2.2 کیلو وات، قدرت آن 3 اسب و سرعت گردش آن 1400 دور در دقیقه می باشد.
سیم پیچ و سیم بکار رفته در سیم پیچی الکتروموتورهای آسیا از کیفیت بالایی برخوردار است به نحوی که الکتروموتورهای ساخت شرکت آسیا ایران توان رقابت با نمونه الکو را دارد. الکتروموتور الکو در حال حاضر یکی از با کیفیت ترین محصولات بازار است. جریان ورودی این الکتروموتور15 آمپر است.
الکتروموتور آسیا ، همچون الکتروموتور الکو ، یکی از خازنهای بکار رفته را اصطلاحا “خشک” و خازن دیگر را اصطلاحا “تر” می گویند. کیفیت پلاتین بکار رفته در این الکترو موتور ها بسیار بالاست.
جنس بدنه الکتروموتورهای تک فاز آسیا که بر روی بالابرهای ساختمانی نصب می گردد از چدن  می باشد. وزن این مدل الکتروموتور همچون الکتروموتور الکو 39 کیلو است. با توجه به همین اطلاعات محدود الکترموتور آسیا یکی از بهترین گزینه ها برای نصب بر روی بالابر های ساختمانی است که پیمانکاران و شرکت ها بخواهند خریداری کنند.

ویژگیهای الکتروموتور تک فاز 3 اسب 1400 دور آسیا ایرانی

– توان2.2 کیلو وات
– قدرت 3 اسب بخار
– سرعت 1400 دور در دقیقه
– جریان ورودی 15 آمپر
– جنس بدنه چدن
– ساخت ایران
برای تهیه و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص الکتروموتور آسیا می توانید کلیک نمایید.

الکتروموتور تک فاز 3 اسب 1400 دور چینی

به صورت استاندارد و البته تجربی بر روی بالابرهای ساختمانی تک فاز ، الکتروموتورهای با توان 2.2 کیلو وات ، قدرت 3 اسب بخار و سرعت گردش 1400 دور در دقیقه نصب می شود.
الکتروموتورهای چینی با کیفیت های مختلفی در بازار عرضه می گردد که می توان آن ها را به صورت کلی به دو دسته درجه 1 و درجه 2 تقسیم کرد.
تفاوت اصلی در میان این الکتروموتورها کیفیت سیم به کار رفته در داخل روتور و استاتور این الکتروموتورهاست. سیم مسی به کار رفته در الکتروموتور چینی درجه 1 دارای خلوص بسیار بالایی است. هرچند کیفیت خازن ها ، پلاتین و بلبرینگ ها نیز متفاوت می باشند اما بیشترین تفاوت در خلوص و کیفیت سیم مسی به کار رفته در استاتور و روتور الکتروموتورها می باشد. جنس پوسته این مدل الکتروموتورها آلومینیومی و چدنی  است که در بالابر های ساختمانی پوسته چدنی آن مصرف می شود.
وزن الکتروموتورهای چینی بین 40 تا 48 کیلو متغییر می باشد. وزن به تنهایی ملاکی برای درجه 1 یا درجه 2 بودن نیست. هرچند امروز به طرز عجیبی توسط فروشندگان به عنوان فاکتوری مهم به مصرف  کنندگان و مشتریان القا می شود (اگر ضخامت پوسته 2 میلیمتر اضافه گرفته شود می تواند این اختلاف وزن را ناشی شود) اما همین اختلاف وزن می تواند ناشی از پر سیم یا کم سیم بودن استاتور دستگاه نیز باشد. از این رو برای تشخیص الکتروموتور درجه 1 از درجه 2 تنها می توان به شرکت های وارد کننده معتبر در این زمینه اعتماد کرد.
 در هر صورت به دلیل فراوانی برندهای الکتروموتور در سطح بازار ، مصرف کنندگان نیز بایستی به فروشنده یا عرضه کننده الکتروموتور خاص اعتماد کنند.

ویژگیهای الکتروموتور تک فاز 3 اسب 1400 دور چینی

– توان 2.2 کیلو وات
– قدرت 3 اسب بخار
– جراین ورودی 19 آمپر
– سرعت گردش 1400 دور در دقیقه
– جنس بدنه چدنی
برای تهیه و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت الکتروموتور چینی می توانید کلیک نمایید.

توجه: نصب و راه اندازی یک بالابر ساختمانی بسیار ساده است ولی نیاز به تجربه و تبهر و در عین حال دقت دارد. زیرا در صورت عدم رعایت نکات ایمنی ، خطر سقوط از ارتفاع و یا برق گرفتگی وجود دارد.لذا توصیه می شود  در صورت نیاز به مونتاژ قطعات یک بالابر ساختمانی ، اینکار به افراد متخصص سپرده شود .
توجه: اتصال بالابر ساختمانی به برق یکی از نکاتی است که کاربران باید به آن دقت کنند. شما می توانید برای اطلاع از چگونگی اتصال  بالابر ساختمانی به برق مقاله نکات مهم اتصال بالابررا بخوانید.

sahandwp وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *