0

قیچی میلگرد بر هیدرولیکی چیست و چه کاربردی دارد؟

قیچی میلگرد بر هیدرولیکی چیست و چه کاربردی دارد؟

قیچی میلگرد بر هیدرولیکی چیست؟

قیچی میلگرد بر هیدرولیکی یکی از انواع ابزار ساختمانی است که به منظور برش میلگرد به کار می رود. قیچی میلگرد بر در آرماتور بندی، اجرای فوندانسیون ساختمان ، راه سازی، پل سازی و سایر صنایع کاربرد دارد.

قیچی میلگرد بر

میلگرد دارای وزن، ضخامت و سختی متفاوت است. در ایران میلگرد مطابق با استاندار از 6 تا 60 میلیمتر و در دو نوع آجدار و بدون آج ساخته می شود. میلگرد در بتن ریزی با هدف جبران اثرات ناشی از مقاومت کششی بتن به کار می رود. در زمان کار با میلگرد، با توجه به مشخصات میلگرد ابزار برش و خم کاری متفاوت خواهد بود.در میان انواع ابزار برش و خمکاری میلگرد، قیچی میلگرد بر هیدرولیکی بیشترین تقاضا و کاربرد را دارد.


اجزای اصلی در قیچی میلگرد بر هیدرولیکی عبارتند از:

الکتروموتورمیلگردبر:

دینام یا الکتروموتور دستگاه خم و برش میلگرد می تواند تک فاز و یا سه فاز باشد. عموما به منظور برش میلگرد تا شماره 28 از دینام تک فاز با قدرت 3 اسب بخار و سرعت 1400 دور در دقیقه استفاده می شود. الکتروموتور با یک کلید دو وضعیتی به منبع برق شهری متصل می شود. بهتر است فاصله دستگاه تا منبع بیشتر از 25 تا 30 متر نباشد . برای اتصال حداقل از کابل 2 رشته با ضخامت 2.5 استفاده شود. بر خلاف بالابر و بتونیر که دینام در لحظه شروع به کار زیر بار می رود و سخت استارت می خورد، در قیچی میلگردبر در زمان شروع به کار روی موتور بار نیست . به منظور مراقبت از الکتروموتور قیچی برقی میلگرد بهتر است از برش همزمان چندین میلگرد خودداری شود و  شماره میلگرد کمتر از حداکثر رنج مجاز دستگاه باشد. به طور مثال از قیچی 32 برای برش و خم میلگرد تا شماره 28 استفاده کنیم.

الکتروموتور قیچی میلگرد بر

پمپ هیدرولیک میلگردبر:

پمپ هیدرولیک به کمک الکتروموتور جریان روغن هیدرولیک را به سمت شیرکنترل هدایت می کند . پمپ هیدرولیکی بر اساس فشار و جریان مورد نیاز سیستم هیدرولیکی انتخاب می شود. در زمان انتخاب باید 10 درصد بیشتر از مقدار مورد نیاز محاسبات در نظر گرفته شود.پمپ هیدرولیک باید دائما مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت مشاده نشتی روغن، خشک کاری و یا لرزش غیر عادی به سرویس کار مراجعه شود.

پمپ قیچی میلگرد بر

شیرکنترل

شیر کنترل به کمک اهرم بالایی، جک را به سمت جلو و عقب هدایت می کند . شیر کنترل نباید نشت داشته باشد و به صورت دوره و منظم باید پیچ ها و شلنگ های متصل شده به آن چک و سرویس کاری  شود.باک روغن دائما باید چک شود و از روغن هیدرولیک 10 پر باشد.
 

تیغه و فک های نگهدارنده برشکاری:

تیغه در قیچی میلگرد بر قطعه بسیار با اهمیتی است. تیغه ها باید حتما آبکاری شده باشند . دائما روغنکاری شده و همیشه چرب نگهداشته شوند. وقتی میلگرد در میان فک قرار گرفت باید پیچ بزرگ نگهدارنده محکم شود تا میلگرد به تیغه و فک نگهدارنده ضربه نزند. کند بودن تیغه باعث ایجاد بار و فشار بر روی سیستم هیدرولیکی می شود. 

استراکچر  یا شاسی قیچی میلگرد بر:

شاسی میلگردبر باید مستحکم باشد و ورق کفی آن از فولاد با ضخامت حداقل 6 میلیمتر ساخته شود. وجود 4 و یا حداقل  2 چرخ به منظور جابجایی آسان تر ضروری است. وجود دسته های پلاستیکی در زمان حمل دستگاه میلگرد بر به حمل آسانتر دستگاه کمک می کند. 

sahandwp وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *